Я за прозорий, конкурентноспроможний ринок …
Захист прав споживача є актуальним завжди, навколо нас велике різноманіття товарів, послуг. І часто дуже важко вибрати насправді якісний та безпечний для здоров’я і життя людини товар. Звідусіль ми чуємо заклики та рекламні слогани «Ми – кращі!», «Наш товар 100% органічний і натуральний» тощо. І ми віримо, тому купляємо та споживаємо, потрапляючи інколи в неприємні ситуації, що шкодять не тільки фізичному здоров’ю, а й емоційному. Виникає вічне питання «Що робити?». Як генеральний директор потужного підприємства Укрметртестстандарт, маю власне бачення даної проблеми.
Передусім, необхідно нагадати читачам, що в Україні здійснюється процес реформування системи технічного регулювання шляхом відміни обов’язкової сертифікації продукції (послуг) та переходу до оцінки їх відповідності вимогам технічних регламентів, або проведення добровільної сертифікації продукції та послуг, що не підпадають під дію технічних регламентів. Давайте будемо відверті, переважна більшість наших товаровиробників та громадян ще не до кінця розуміють, що ж насправді відбувається, як технічне регулювання впливає на життя українців, як економічне, так і соціальне.
По-перше, хочу зауважити, шановний споживач, що добровільна сертифікація проводиться тільки тієї продукції та послуг, які не підлягають обов’язковій сертифікації в Україні. Але «добровільність» не означає свавілля. Наприклад, із харчових продуктів зараз обов’язковій сертифікації підлягають тільки алкогольні напої та дитяче харчування. Інші харчові продукти можуть пройти процедуру добровільної сертифікації. Добровільна сертифікація здійснюється виробником або постачальником виключно за його бажанням і за показниками продукції, які він хоче підтвердити. Зазвичай, підтверджуються показники безпеки та споживчі характеристики продукції.
По-друге, дуже важливо вказати, які переваги застосування добровільної сертифікації для товаровиробника так і споживача. Законами України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про загальну безпеку нехарчової продукції», «Про відповідальність за шкоду, заподіяну внаслідок дефекту в продукції» держава поклала всю відповідальність за безпеку продукції саме на виробника й постачальника продукції. Саме висока свідомість виробника гарантує конкурентноспроможність на ринку і забезпечує високу якість товарів та послуг для споживача. І такі відповідальні підприємства в Україні є, які постійно дбають про власний авторитет та про свою торгову марку і з якими ДП «Укрметртестстандарт» працює вже не один рік. Це Кондитерська Корпорація «Рошен», Київський маргариновий завод «Олком», ТМ «Росинка» та багато інших.
Добровільна сертифікація – процес добровільний і дуже важливо яким уповноваженим органом вона здійснюються. ДП «Укрметртестстандарт» – має багаторічний досвід оцінки відповідності продукції у національній системі сертифікації УкрСЕПРО, міжнародній системі IECEE (МЕКСЕ), компетентність і технічні можливості якого підтверджені Національним агентством з акредитації України та органами з акредитації, які входять до Європейської асоціації з акредитації ЕА.
Що стосується технічного регулювання, зараз Україна переходить на європейську систему, тобто здійснюється обов’язкова оцінка відповідності продукції вимогам технічних регламентів, розроблених на основі директив Європейського Союзу. В країнах ЄС вимоги до продукції встановлені в директивах та регламентах ЄС, до кожної директиви затверджено
перелік стандартів, добровільне застосування яких підтверджує відповідність продукції вимогам директиви. В даних стандартах встановлюються вимоги до конкретної продукції та методи її випробування. Отже, європейський виробник має право випуску продукції за стандартом із вищезазначеного переліку або за будь-яким іншим нормативним документом, але в такому випадку він повинен доводити, що характеристики його товару повністю відповідають вимогам, які висуваються в ЄС до такого роду продукції. Слід зазначити, що підтвердження відповідності продукції вимогам директиви, не користуючись стандартами із переліку, більш складно, ніж до продукції, що вироблена за стандартами. От і виходить, що добровільність стандартів є умовною.
У галузі стандартизації діяльність нашого підприємства спрямована на гармонізацію національних стандартів з європейськими. Як результат цієї діяльності авторство 1/3 частини від розроблених в країні технічних регламентів належить спеціалістам ДП «Укрметртестстандарт». Нами гармонізовано з міжнародними та європейськими 165 національних стандартів, в стадії розробки ще 75 національних стандартів.
ДП «Укрметртестстандарт» веде активну роботу з організаціями та підприємствами України з надання інформаційних послуг в галузі стандартизації та технічного регулювання: розповсюджує офіційні копії нормативних документів, інформаційні та довідкові видання в електронному вигляді, такі як щорічний довідник «Продукція, яку виробляють за технічними умовами України», щоквартальний бібліографічний покажчик «Технічні умови України», інформаційні збірники стандартів на різні види продукції та послуг.
З 1994 р. ДП «Укрметртестстандарт» видає щоквартальний Інформаційний бюлетень з міжнародної стандартизації, що формується на основі перекладу публікацій із зарубіжних джерел, серед яких інформаційні повідомлення і офіційні документи Міжнародної організації зі стандартизації (ISO), Міжнародної електротехнічної комісії (IEC), європейських організацій зі стандартизації (CEN, CENELEC), а також Європейської Комісії ООН, Світової організації торгівлі тощо.
Неодноразово підкреслюю, що крок за кроком ДП «Укрметртестстандарт» спрямовує свою діяльність на підвищення якості та конкурентоспроможності вітчизняної продукції, підвищення довіри населення до українського виробника. Пріоритетним в роботі такого потужного підприємства є забезпечення інтересів виробника шляхом надання достовірної інформації про продукцію, що дозволить прийняти зважене рішення: товаровиробникам – щодо її виробництва, постачальникам і споживачам – щодо її придбання. Це, безумовно, дозволить не тільки підвищити рівень захисту прав наших громадян, а й загалом встановити високі Європейські норми та стандарти якості життя в Україні.
Прес-служба ДП «Укрметртестстандарт»
Tavon Austin Authentic Jersey