Обережно - «Шумова хвороба»
Для міста шум — справа звичайна: шумить авто та залізничний транспорт, працюють підприємства, заводи, фабрики, злітають з аеродрому літаки, зводяться нові будинки. У оселях шумлять холодильники і пральні машини, в під'їздах — ліфти, в офісах – оргтехніка. Цей перелік можна продовжити. Постає питання: якщо шуму так багато в нашому житті, можливо, він не шкідливий?
Однак, як стверджують науковці та лікарі, за своїм впливом на людський організм явище шуму більш шкідливе, ніж хімічне забруднення. За останні 30 років по всіх великих містах шум збільшився на 12-15 дБ, а його гучність виросла в 3-4 рази.
Про те, що шум негативно впливає на людину свідчать такі факти:
- шум знижує продуктивність праці на 15-20%;
- частота захворювань серцево-судинної системи у людей, які живуть у зашумлених районах, у кілька разів вища, а ішемічна хвороба серця у них трапляється утричі частіше;
- значно зростає загальна захворюваність;
- жителі великих міст втрачають гостроту слуху вже з 30 років (в нормі — в 2 рази пізніше);
- під впливом шуму погіршується сон та сприйнятливість до навчання;
- діти стають більш агресивними та неслухняними;
- шум скорочує життя людини на 8-12 років.
«Шумова хвороба» - медичний термін на позначення комплексного впливу шуму на людину. Найхарактернішими симптомами цієї хвороби є головний біль, нудота, дратівливість, які досить часто супроводжуються тимчасовим зниженням слуху. До шумової хвороби схильні більшість мешканців великих міст, які постійно отримують шумові навантаження. Наприклад, нормативні рівні звуку в дБ для мешканців житлових кварталів повинні становить 55 вдень і 45 вночі. Однак різні джерела шуму вносять вагомий внесок у звукове середовище міста. У сучасних міських районах зі значним рухом транспорту рівень шуму близький до небезпечної межі,а саме в 80 дБ.
Не варто забувати, що шум діє на організм людини не тільки прямо й опосередковано. Він має ще й інші можливості впливу. Так, у сільській місцевості тривалість життя дерев довша, ніж у містах. Головною причиною цього є вплив інтенсивного шуму. При дії шуму в 100 дБ рослини виживають 10 днів. При цьому швидко гинуть квіти і уповільнюється ріст рослин.
Чи можна зменшити вплив дії шуму на все живе? Виявляється - можливо. Для того щоб зменшити цей рівень, докладаються значні зусилля, насамперед, з удосконалення самої техніки. Конструктори працюють над малошумними двигунами й транспортними засобами, житлові забудови віддаляють від вуличних магістралей, поліпшують житлове покриття. Продуктивний засіб боротьби з шумом в містах – озеленення. Дерева, висаджені близько одне від одного, оточені густими кущами, здатні значно знижувати рівень техногенного шуму.
До негативних фізичних чинників міста належить також вібрація. Джерелами вібрації в містах є: автомобільний транспорт, рейковий транспорт, будівельна техніка, виробничі установки.
Найбільш потужне джерело вібрації — залізничний транспорт, коливання ґрунту поблизу залізниці перевищує землетрус силою 6-7 балів.
У метро вібрація здатна розповсюджуватися на 50-
Несприятливо впливають на організм людини і електромагнітні випромінювання промислової частоти. У житлових приміщеннях електромагнітні поля створюють: радіоапаратура, телевізори, холодильники, мікрохвильові печі. І тут є загрози. Так, якщо поруч знаходиться постійне джерело електромагнітного випромінювання, то наслідком цього можуть бути головний біль, порушення сну, перевтома, навіть загроза виникнення стенокардії. Найбільш небезпечним випромінювання є тоді, коли людина (а особливо дитина) спить.
На жаль, сучасна людина настільки звикла до електропобутових приладів, що навіть одного дня життя не може уявити без них. Та якщо знати наступні правила і дотримуватися їх, загроза значно зменшується:
• телевізор, музичний центр, відеомагнітофон на ніч треба вимикати з електромережі;
• у кімнаті, де спите не варто встановлювати комп'ютер, «базу» для радіотелефону, а також варто вмикати на ніч пристрої для підзарядки батарейок та акумуляторів;
• електронний будильник не повинен стояти коло самого ліжка;
• потужність мікрохвильових печей може змінюватись, тому час від часу треба звертатися до майстра, щоб контролювати рівень випромінювання.