«Зеленыі легені» Луцька під загрозою
У Луцьку масово рубатимуть дерева через рослину-паразита. Майже третина зелених насаджень вражена шкідником під назвою омела біла.
Найбільше паразит нищить тополі – висмоктує соки стовбура і за кілька років дерево всихає. Екологи кажуть: омела не дає насадженням жодного шансу, від неї не можна вилікувати чи вакцинувати. Якщо зі шкідником негайно не розпочати боротьбу, невдовзі зелені легені Луцька загинуть.
Мабуть, восени, коли опадає листя, кожен другий українець на деревах здалеку помічав цупкі зелені кулі, які рясно, наче гнізда граків, вкривають крони дерев. Це омела – вічнозелена рослина-напівпаразит. ЇЇ білі, ягодоподібні плоди достигають восени і залишаються життєздатними аж до весни наступного року.
Дуже своєрідно відбувається процес зараження дерев омелою. А саме, за допомогою птахів, які надзвичайно охочі до її плодів . Плоди омели мають важливу властивість: соковитий вміст його являє собою дуже клейку речовину, яка довго не висихає. Поїдаючи плоди, птах часто чистить дзьоб від насіння, що приліпилося до нього. Це насіння пристає до кори дерев. Але основна маса його прикріплюється до гілок разом з послідом. Активно поїдають плоди омели різні дрозди та омелюхи. Ці птахи перелітають з гілки на гілку, тому насіння омели поширюється далеко за межі сусідніх дерев. Насіння омели проростає досить швидко. Проростковий корінець пронизує кору дерева і розростається в широку пластинку. Остання поступово проникає в тканини деревини, за рахунок якої живиться омела. Наступного року розвивається пагін.
У місці проникнення коренів омели, уражені нею дерева стають дуже крихкими і легко ламаються під поривами вітру, це особливо небезпечно в
пішохідних місцях парків і скверів, а також руху транспорту. Від паразита страждають плодові сади, сохнуть ялицеві ліси.
Екологи кажуть, аби врятувати дерево, закон дозволяє лише зрізати пошкоджені гілки. Та якщо паразит знищив половину, то дерево доведеться рубати повністю. А така боротьба обійдеться бюджету Луцька не дешево – за зрізане дерево треба платити від 300 до 5-ти тисяч гривень… В місцей раді зазначають, що коштів не вистачить, адже є більш нагальні проблеми. Тож з омелою тут доведеться боротися ще багато років.
Аби не знищити одним махом третину зелених насаджень міста, екологи радять до кожного дерева підходити індивідуально і відразу ж насаджувати молоді саджанці.
Члени української партії «Зелена планета» завжди боролися за збереження зелених насаджень, парків та лісів України. Однак, розглядаючи дану ситуацію у розрізі майбутнього та враховуючи негативні наслідки, до яких може призвести рослина-паразит, політична сила підтримує думку екологів щодо утилізації заражених дерев і висадки нових, спираючись на однин з головних своїх постулатів: «Зрубав одне дерево – посади два!»
Mike Remmers Jersey