Планеті Земля загрожує нанозабруднення
Експерти зі всього світу попереджають про нові загрози, з якими може зіткнутися людство у міру поширення наноматеріалів Потрапляючи в ґрунт або у водойми, наночастинки в майбутньому зможуть викликати непереборні забруднення. Для кожного типу матеріалів, підкреслюють вчені, необхідно знайти ефективні способи переробки та утилізації й не забувати про небезпеки поширення наноматеріалів.
Наноматеріал — це матеріал природного або штучного походження, що містить частинки, понад 50% яких мають лінійний розмір у межах 1—100 нанометрів. Розмір таких частинок можна уявити, якщо взяти до уваги, що 1 нанометр — це довжина ланцюжка з 5—10 атомів, а діаметр людської волосини становить близько 80 000 нанометрів. Наноматеріали завдяки малим розмірам частинок, що містяться в них, мають унікальні властивості — такі, наприклад, як висока міцність і електрична провідність, підвищена реакційна здатність і адсорбційна ємність. Сотні продуктів промислового та побутового призначення вже містять у своєму складі наноматеріали. Це — фарби і покриття, сорбенти, миючі засоби, косметичні та лікарські препарати.
Вся загрозливість ситуації полягає в тому, що через винятково дрібні розміри ці частинки наноматеріалів практично неможливо фільтрувати за допомогою поширених методів. Потрапляючи в ґрунт або у водойми, наночастинки в майбутньому зможуть викликати забруднення, які неможливо передбачити і утилізувати.
Наприклад, використання наноматеріалів для добрив і пестицидів становить небезпеку для мікроорганізмів, що населяють ґрунт, і тому здатне зробити його непридатним для вирощування цінних культур. Найбільш популярними з числа наноматеріалів, які застосовуються зараз, є вуглець (графен, вуглецеві нанотрубки тощо), діоксид титану, сполуки срібла, кремнію і алюмінію. Окрім твердих частинок, наноматеріали можуть бути складовими полімерів або рідких субстанцій.
Для кожного типу матеріалів, підкреслюють дослідники, необхідно знайти ефективні способи переробки та утилізації, а також приділяти більше уваги знанням людей про небезпеки, які тягне за собою розповсюдження наноматеріалів.
Екологи ж пропонують не відмовлятися від традиційних і натуральних матеріалів і частіше звертатися саме до них, адже дерево, кераміка, сталь, нержавійка хороші тим, що не вступають в «екологічні конфлікти» з природою.
Fabian Moreau Jersey