Святковий феєрверк – серйозна загроза!
Майже кожне велике свято сучасного українця проходить у супроводі яскравого феєрверку. Особливо це стосується новорічних свят, які, зазвичай, тривають більш, ніж два тижні: від Нового року до Водохреща. Саме в цей період панує найбільший ажіотаж на піротехнічну продукцію.
Людство вже давно «прикрашає» урочисті моменти свого життя різними світловими ефектами. Сьогодні придбати потрібну установку не складає жодних проблем, якщо є 18 років. Виробники пропонують величезний асортимент від маленьких хлопавок до професійних салютів, які можна знайти у спеціалізованому магазині, звичайному великому супермаркеті, на базарах та, навіть, через інтернет-магазини. Однак, варто пам’ятати, феєрверк – не лише пряма загроза здоров’ю людей, а і навколишньому середовищу.
Так, недотримання правил безпеки може завдати значних травм, а високий рівень шуму залпів може мати негативний вплив на здоров’я людини, зокрема, на нервову систему. Крім того, кожного року збільшується кількість людей, які після яскравих залпів у небі свідомо забувають прибрати за собою залишки святкової «ілюмінації». Все частіше така тенденція поширюється на дитячих майданчиках, де у непоодиноких випадках піротехніку навіть кріплять до гойдалок. Якщо випадково залишити у такому стані «недовистрілений» залп, це може обернутися трагедією. Адже, як зазначають спеціалісти, для того, щоб «знешкодити» такий залишок, потрібно помістити його у ємність з водою до 2 годин, а в деяких випадках – на добу. Тож проводити утилізацію таких виробів варто дуже обережно.
Проте проблема утилізації піротехнічних відходів не єдина. Всередині установок знаходиться велика кількість важких металів, які під час запуску вивільняються, потрапляють в повітря, а відтак – до людських легень, і можуть нанести значну шкоду дихальним органам.
Тож, купуючи піротехнічну продукцію, варто бути максимально уважними та обережними, пам'ятати, що кожен яскравий постріл святкового снаряду залишає слід у вигляді сміття від вечірньої забавки.
Варто знати
Уся піротехнічна продукція має 5 класів небезпеки: перший – відсутні ударні хвилі й осколки, що розлітаються під час вибуху‚ радіус небезпечної зони – півметра (хлопавки‚ бенгальські вогні)‚ другий – те саме‚ але радіус
небезпечної зони – 5 метрів; третій – 20 метрів. Піротехніка з першого по третій клас – побутового призначення. Піротехніка четвертого й п’ятого класу використовується для професійного використання й повинна продаватися тільки за наявності спеціального посвідчення й ліцензії на право її використання.
Піротехнічні вироби‚ які надходять у продаж легально‚ обов’язково проходять ретельну процедуру перевірки й ліцензування‚ особливо‚ коли мова йде про імпорт. Будь-який узаконений товар має бути сертифікований й супроводжуватися чіткою інструкцією. На піротехнічному виробі також мають зазначатися дані про вікові обмеження для покупця‚ клас небезпеки‚ термін придатності‚ виробник. Продавець на вашу вимогу повинен надати: сертифікат якості‚ заключення про безпеку виробу й ліцензію на право продажу піротехніки.
Правила безпеки під час користування піротехнічними виробами:
Не робіть феєрверки в домашніх умовах.
Купувати піротехніку варто в магазинах (бажано в спеціалізованих відділах). При цьому особливу увагу треба звертати на термін придатності й походження товару. Не купуйте вироби сумнівного вигляду, які мають ушкодження чи деформування корпусу.
Обов’язково ознайомтеся з інструкцією щодо використання виробу: що запалювати й куди направляти – це потрібно знати заздалегідь, а не з’ясовувати методом проб і помилок.
Не можна носити піротехнічні іграшки у кишенях.
Зберігати придбану піротехніку треба в недоступному для дітей та сухому місці‚ на значній відстані від нагрівальних приладів. Пам'ятайте, що піротехнічні вироби бояться вологи - це може позначитись на їх роботі. Якщо піротехнічні вироби відсиріли, не сушіть їх на батареях опалення або печах. Не допускайте відкритого вогню в приміщенні, де зберігаються вироби.
Не можна спалювати їх у багатті‚ розбирати та піддавати механічним впливам.
Не можна працювати з піротехнічними виробами у нетверезому стані. В жодному разі не слід використовувати піротехнічні вироби для бешкетування (приміром‚ кидати петарди в людей‚ тварин чи у вікна житлових будинків)‚ застосовувати їх треба лише за призначенням.
Площадку для феєрверка треба вибрати заздалегідь. Вона повинна знаходитися на відстані не менше 50 метрів від житлових будинків‚ над нею не повинно бути дерев‚ ліній електропередач й інших перепон. Те місце‚ де будуть запускатися феєрверки‚ повинно бути очищене від опалого листя‚ гілок‚ паперу та інших легкозаймистих предметів.
Глядачів тримайте на максимально безпечній відстані‚ яка зазначена на упаковці феєрверка.
Ракети не можна запускати з руки‚ з вікна чи балкона. Запалювати феєрверки краще бенгальською свічкою й обов’язково на відстані витягнутої руки.
Перед тим як підпалити ви повинні точно знати‚ де у виробу верх і звідки будуть вилітати палаючі елементи. Не можна навіть жартома направляти феєрверки у бік глядачів.
Обов’язково обкладіть батареї салютів цеглою‚ камінням‚ ґрунтом чи снігом‚ щоб під час запуску вони не перекинулися й не почали стріляти в бік глядачів.
Не намагайтеся випробувати долю, запускаючи феєрверки у вітряну погоду. За таких умов, «зірочки» мають властивості відхилятися у сторону на значну відстань, а палаючі елементи можуть опинитися на ближніх будівлях та деревах.
Використовуючи піротехнічні вироби, пам'ятайте, що горючі речовини та порох, які входять до їх складу - дуже небезпечні. При необережному поводженні з ними або неправильному зберіганні, вони легко розгоряються, що призводить до пожежі.
Завжди майте поруч ємність з водою чи вогнегасник‚ щоб бути готовим погасити будь-які несподівані осередки вогню чи тліючі залишки феєрверка.
Aaron Colvin Authentic Jersey