Екологічні ГЕС шкодять природі?
Гідроелектростанції - одне з джерел енергії, що претендує на екологічну чистоту. На початку XX століття великі і гірські річки світу привернули до себе увагу, а вже у кінці сторіччя більшість з них були перегороджені каскадами гребель, котрі забезпечують дешеву енергію.
Однак це призвело до величезного збитку для сільського господарства і природи взагалі: землі вище гребель підтоплювалися, нижче - падав рівень ґрунтових вод, псувалися земельні покриви, йдучи на дно гігантських водосховищ, переривався природний плин річок, загнивала вода у водосховищах, скорочувалися рибні запаси і т.п. На гірських річках всі ці мінуси зводилися на думку спеціалістів до мінімуму, зате додавався ще один: у разі землетрусу (Індія), здатного зруйнувати греблю, інженерного прорахунку(Італія),катастрофа могла призвести до тисяч людських жертв. Тому сучасні великі ГЕС не є дійсно екологічно чистими і до того-ж техногенно безпечними.
Щоб не ходити за прикладом далеко, достатньо подивитися на "бетонний витвір" Теребле-Ріцької ГЕС та водосховище. Річку Тереблю практично знищили через постійні перепади рівня води. Маючи таку площу та будучи продовженням природного водного об'єкта, водосховище є найбіднішим на рибу водним об'єктом серед усіх водосховищ Закарпаття.
Сумніви щодо екологічної чистоти у широкому спектрі цього питання, як основні мінуси великих ГЕС породили ідею "міні-ГЕС", що зможуть розташовуватися на невеликих річках або навіть струмках, їх електрогенератори мають працювати при невеликих перепадах води або бути рухомими лише силою течії. Ці ж міні-ГЕС можуть бути встановлені і на великих річках з відносно швидкою течією.
Україна за оцінками спеціалістів має потужні ресурси гідроенергії малих рік. В свою чергу міні-гідропотенціал (доцільно-економічний) Закарпатських рік є найбільшим в Україні.
Відведення земельних ділянок та збір матеріалів для можливості проектування розміщення гідроелектростанцій на гірських річках можливе лише після проведення наукової оцінки впливу будівництва та експлуатації ГЕС (з врахуванням іхтіологічних, гідробіологічних та гідрологічних досліджень, комплексної оцінки впливу ГЕС, розрахунку вартості компенсаційних заходів за завдання збитків природним ресурсам).
При розробці міні-ГЕС в основу проектування необхідно покласти регіонально-модульну систему, яка б передбачала типізацію проектів адаптованих до особливостей умов гірської зони Закарпаття, а також комплексність підходу як по використанні так і по збереженню природних ресурсів.
Тому, в разі крайньої необхідності, малі ГЕС в гірських районах повинні працювати тільки в режимі природного стоку, оскільки при цьому максимально дотримуються природоохоронні та екологічні норми.
Jordan Lasley Authentic Jersey